04 Haziran 2020, 21:03:15

 

 

 

Gönderen Konu: öyt yeni yaklaşımlar  (Okunma sayısı 17284 defa)

Çevrimdışı Dogan

 • Yönetici
 • Kahraman Üye
 • *****
 • İleti: 3429
 • Karma +7/-0
  • Profili Görüntüle
  • http://www.doganaydin.net
öyt yeni yaklaşımlar
« : 20 Kasım 2011, 13:48:22 »
ÖYT YENİ YAKLAŞIMLAR

             Bilişsel Çıraklık :              Birey beceriyi önce uzmanı gözlemleyerek yapar, ilerleyen sürede uzmanın desteği giderek azalır. İşi kendi başına yapar ve ardından kendi stilini oluşturur. Öğretmen (uzman) ve öğrenci arası asimetrik eşleme vardır.

             Hücreleme Yöntemi             Tümevarım yöntemini temel alan bir eğitim metodudur. Bu yöntemde işlenecek konu, olabilecek en küçük hücrelere ayrılır. Her hücre; bilgisiyle, etkinliğiyle, ölçme ve değerlendirmesiyle kendi içinde bir bütün oluşturur. Öğrenci bu hücreleri birleştirerek adım adım bütüne ulaşır.  

             Anlam Çözümleme Tabloları:              Herhangi bir öğenin belli özelliklerini kategorize etmek için oluşturulan iki boyutlu şemadır. Kavramları somutlaştırır ve kalıcı öğrenme sağlanır.                           Tarihsel Empati:              Öğrencilerin tarihsel olayları iyi anlamaları için  tarihi dönemdeki olayları, dönem şartlarını göz önünde bulundurarak düşünmesidir. Geçmişteki olayı anlamak o alandaki bilginin çokluğuna bağlıdır. Örneğin tarihsel empati kuran bir çocuk İstanbul'un fethinin neden uçakla yapılmadığını bilir : )

             Akrostiş:              Sözcüklerin ilk harflerinden anlamlı ilişkiler kurularak yapılan şifrelemedir.Örneğin Ege Bölgesi'nde yetiştirilen tarım ürünleri ZÜHTİ(P)

             Dedikodu:              Verilen konu önce ikili gruplar arasında paylaşılır. Sonra bu ikili gruplar ayrılarak yeni ikili gruplar oluşturulur. Kişiler yeni eşleriyle hem kendi düşüncelerini hem de eski eşinin düşüncelerini paylaşır. Mümkün olduğunca çok kişiyle paylaşmak gerekir.

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter

Kpss Forum Kpss Soruları , 2020 kpss sonuçları

öyt yeni yaklaşımlar
« : 20 Kasım 2011, 13:48:22 »

 

 

 


Çevrimdışı Dogan

 • Yönetici
 • Kahraman Üye
 • *****
 • İleti: 3429
 • Karma +7/-0
  • Profili Görüntüle
  • http://www.doganaydin.net
öyt yeni yaklaşımlar
« Yanıtla #1 : 20 Kasım 2011, 13:50:13 »
Soru Turu:              Öğrenciler boş kağıda ilgilendikleri konuyla ilgili soru yazar ve solundaki arkadaşına verir. Soru yazan kağıt kendine gelen öğrenci kağıda soruyla ilgili düşüncelerini yazar ve kağıdı tekrar solundaki arkadaşına verir. Herkes sorulara cevap verene kadar tur devam eder. Sonunda sorular ve yanıtlar sınıfça tartışılır.

Karar Verme:              Toplumsal sorun çözümünde yararlanılan bir tekniktir.

Aşamları:                         Problemin farkına varma ( Okul duvarından rahatsızız)                         Tanımlama ( Duvar çirkin görünüyor iyileştirilmeli)                         Seçenekleri belirleme(Resim yapalım, seramikle kaplayalım vs)                         Seçenekleri değerlendirme                         Bir planı uygulama ( Seramikle kaplayalım)                         Sonuçları değerlendirme (kapladık ne elde ettik?)

             Pazar Yeri:              Öğrencilere küçük kağıtlar dağıtılır. Öğrenciler konuyla ilgili düşüncelerini, sorularını görüşlerini vs kağıtlara yazarlar ve yakalarına takarlar. Sınıfta dolaşırlar. Dolaşırken arkadaşlar birbirinin kağıtlarını okurlar ve beğendikleri kartları değiştirebilirler. Süreç sonunda değişim nedenleri sınıfa açıklanır ve sınıfça tartışılır.

             Öykü Oluşturma:             Sınıf 3-5 kişilik gruplara ayrılır. Resim, fotoğraf, ya da yarım bırakılmış bir öykü verilir. Gruplar öyküleri tamamlar ve panolara asarak sınıfa sunar. Sınıf değerlendirme yapar.  

             Kaynaştırma:              Özel eğitime ihtiyacı olan bireylerin, akranları ile birlikte eğitim ve öğretimlerini bütün kademelerde sürdürme esasına dayanan, destek hizmetlerinin sağlandığı özel eğitim uygulamalarıdır.                          

Öğretim Yaprakları:              Eğitim öğretim sürecinde öğretimin etkinliğini ve verimliliğini artırmak için öğrencilerin ihtiyaçlarını karşılamak, yapacakları çalışmalara yol göstermek üzere geliştirilmiş yardımcı yazılı materyallerdir. Kullanım amaçlarına göre; iş, işlem, bilgi ve değerlendirme yaprakları olarak sınıflandırılır.            

İş yaprağı: karışık bir işin basamaklarını gösterir             İşlem yaprağı: Bir tek işin basamaklarını gösterir              Bilgi yaprağı: Temel tanıtıcı bilgileri içerir ya da öğrenilecek işlemlerle ilgili niçin, nasıl, nerede, ne zaman vb gibi soruların cevapları olan temel bilgileri içerir.              Değerlendirme yaprakları: Öğrenme konusu, işlemi ile ilgili "nelerin, ne kadar" kazanıldığını anlamak amacıyla hazırlanırlar  

             Çalışma Yaprakları:              Öğrencilere o günkü dersin hedefiyle ilgili bilgileri içeren, bilgilerini kendi zihinlerinde kendilerinin kurmalarına yardım eden ve aynı anda bütün sınıfın verilen etkinliğe katılımını sağlayan öğretim gereçleridir. Renkli ve eğlenceli olmalı aynı zamanda portfolyaya konulmalıdır.

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter

Kpss Forum Kpss Soruları , 2020 kpss sonuçları

öyt yeni yaklaşımlar
« Yanıtla #1 : 20 Kasım 2011, 13:50:13 »

 

 

 


Çevrimdışı Dogan

 • Yönetici
 • Kahraman Üye
 • *****
 • İleti: 3429
 • Karma +7/-0
  • Profili Görüntüle
  • http://www.doganaydin.net
öyt yeni yaklaşımlar
« Yanıtla #2 : 20 Kasım 2011, 13:52:53 »
 Kart Gösterme:              Her rengin belli bir katılım düzeyini belirttiği 5 renk kart vardır.(katılıyorum, katılmıyorum, kararsızım gibi) Kartlar dağıtılır. Öğretmen problem durumunu sunar öğrenciler fikrine göre kart gösterir ve neden o kartı gösterdiğini sınıfa açıklar.

             Şiir Yazma:             Küçük gruplar oluşturulur. Her öğrenciye bir kağıt verilir ve konuyla ilgili bir dize yazması istenir ve dizeyi yazdıktan sonra kağıdı yanındakine verir. Tur tamamlanınca gruptaki üye sayısı kadar şiir oluşmuş olur.

             Nesi Var?(Başka) :              Sınıftan bir öğrenci dışarı çıkarılır. Sınıfta kalan öğrenciler konuyla ilgili bir kavram, olgu belirler ve ipuçlarını kararlaştırırlar. Dışarıdaki öğrenci sınıfa girer; nesi var sorusunu sorar. Diğer öğrenciler ipuçlarını verir. Dışarıdan gelen öğrenci tahmin yürütür. Öğrenilenleri gözde geçirme fırsatı verilir.

             Siz Olsaydınız Ne Yapardınız? :              Sınıftaki öğrenci sayısı kadar günlük yaşamda karşılaşılabilecek sorunlar kartlara yazılır ve her karta bir numara verilir. Kartlar öğrencilere dağıtılır. Öğretmen bir kart numarası söyler, o karta sahip öğrenci problem durumunu okur ve öğretmenin sen olsaydın ne yapardın sorusuna cevap verir. Cevap sınıfla tartışılır ve diğer karta geçilir.

             Kavram Kontrolü:             İki grup kart hazırlanır. Bir gruba kavramlar diğer kart grubuna da açıklamaları yazılır. Kartlar sınıfa dağıtılır. Öğrenciler tarafından kartlardaki kavramlar ve açıklamaları eşleştirilir. Kartlar bitene kadar bu süreç devam eder.

             Mektup- Telgraf Oyunu:              Sınıf 6-8 kişilik gruplara ayrılır. Her grup kendi içinde iki alt gruba ayrılır. Alt gruplardan biri konunun seçtiği yönünü telgraf-mektup olarak yazar ve ikinci alt grup belirlenen sürede cevap yazar ve cevabı okur. Okunan cevap grup içinde tartışılır.

             Tombala:              Konunun temel madde ve kavramları listelenir ve tombala kartlarına dağınık biçimde yazılır. Hazırlanan kartlar öğrencilere dağıtılır. Öğretmen konuyu anlatırken adı geçen madde ya da kavramın olduğu kutucuk tombala kartında öğrenci tarafından kapatılır. 3 kutuyu kapatan  öğrenci tombala yapmış olur.

             Kese Kağıdı:              Yeni öğrenilecek konuyla ilgili öğrencilere kese kağıtları dağıtılır. Öğrenciler yeni konuyla ilgili bildiklerini kese kağıdının üstüne yazarlar. 2-3-4lü grup oluşturulur. Öğrenciler yazdıklarını birbirleriyle paylaşırlar. Öğretmen öğrenciler boş kartlar dağıtır, öğrenciler grup içinde öğrendiklerini bu kartlara yazarlar. Kese kağıdının içine atarlar. Grupça tartışma yapılır. Eski bilgi- yeni bilgi ilişkisi kurulur.

             Mahkeme:              Münazara'nın Amerikan filmlerindeki mahkeme versiyonudur. Sınıfta mahkemeye benzer bir ortam kurulur. Hakim, savcı, tanık, avukat ve jüri seçilir. Konu bir dava gibi tartışılır. İlgili öğrenciler görüşünü savunur ve kazanan belirlenir.

    Otobüs:              Matematik ve Hayat Bilgisi derslerinde etkili bir tekniktir. Sınıf 10 kişilik iki gruba bölünür. Her grupta rol dağılımı yapılır. ( Şöför- yolcu) Öğrencilere durak hesaplamaları yaptırtılır, öğrencilerin indi-bindilere dikkat etmeleri istenir ve otobüs kurallarına uymaları istenir. Böylece hızlı zihinsel işlemler, bedensel hareketler, sosyal kazanımlar sağlanmış olur.

             Sendika:              Yaşam boyu öğrenmeye katkısı çok olan bir tekniktir. 4-6 kişilik gruplar oluşturulur. Her grup birbiriyle bağlantılı konularda çalışır. Öğretmen arasında dolaşarak  çalışmaları kontrol eder, rehber olur. Tüm sınıfla ilgili değerlendirme yapılır.

             At Nalı:              Grupla ders işlenirken kullanılan bir tekniktir. Grup U şeklinde yani at nalı şeklinde oturur. Öğretmen problem sunar. Gruplar rekabet ortamında çözüm önerirler. Öğretmen gruba söz hakkı verir. Fen ve Mühendislik alanlarında etkilidir.

             Hikaye Haritası:              Okunan bir hikayedeki durumlar ve bunlar arası ilişkilerin grafikleştirilmesidir.             Örn: Hikayenin adı, ana karakterler, olayın nerede geçtiği, kişiler arası ilişkiler vs. bir bilgi haritası gibi grafiğe dökülür.  


            Konuşma Biletleri:              Her biletin belli bir konuşma süresinin olduğu (10dk gibi), öğrencilere 3 bilet verilir. Öğrenciler elindeki biletin süresi bitene kadar konuyla ilgili konuşurlar. Böylece her öğrenci eşit derecede konuşmuş olur.

             Arkası Yarın:             Bir hikaye öğrencilere okunur ve kesilir. Sonra ne olabilir diye soru öğrencilere yöneltilir. Cevaplar alınır ve hikayeye kalınan yerden devam edilir

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter

Çevrimdışı Dogan

 • Yönetici
 • Kahraman Üye
 • *****
 • İleti: 3429
 • Karma +7/-0
  • Profili Görüntüle
  • http://www.doganaydin.net
öyt yeni yaklaşımlar
« Yanıtla #3 : 20 Kasım 2011, 13:54:25 »
Beyin Eseri/Ürünü:              Öğrencilerin bireysel ve grup olarak görüş geliştirebilmelerini sağlamak amacıyla kullanılan bir tekniktir. Bir konu belirlenir, sınıf 6-7 kişilik gruplara ayrılır. Her öğrenciye konunun farklı yönleriyle ilgili 3 kart verilir. Her öğrenci konuyla ilgili düşüncelerini yazar ve sıranın ortasına koyar. Ardından her öğrenci sırayla kart çeker ve o kartı sesli bir şekilde herkesle paylaşır. Benzer fikirler bir arada toplanır. Bu fikirler sınıfla paylaşılır, tahtaya yazılır.  

             Winnetka planı(sistemi):             Öğretimin mümkün olduğu kadar bireyselleştirilmesi asıl amaçtır.Çünkü bilgi ve beceri kazanma miktar ve süresi bireyden bireye değişmektedir.Öğretmen çocukların çalışlamalarını izlemekte, bir dosyada biriktirmekte ve çocuğun öğretimin amacına ulaşıp ulaşmadığına bir test ile kontrol etmektedir.Bir konuyu bitiren öğrenci diğer konuya geçebilir.  

             Jena planı:              Grup çalışmalarının ağırlık kazandığı bir sistemdir. gruplar 2-6 kişilik olabilir ve öğrenciler grup arkadaşlarını kendileri seçerler.Bir grupta yetei olgunluğa geçen öğrenci bir üst gruba geçer.Geçiş notla değil öğretmenin verdiği raporla olur.Grup içinde her öğrenci serbest çalışır.Her grubun kendine has çalışma odası vardır.Öğretmen rehberdir.Eğitim ortamı sağlamakla görevlidir.  

             Askı Sözcük Yöntemi:             Düzenli bir listeyi anımsamak için kullanılan bir yöntem. Bu yöntemde sıra ile her bir sayı için söylenişe uygun ritmik askı sözcükler bulunur. askı sözcüklerin zihinsel resimlerinin oluşturulması kolay olmalıdır.madde imgelerinin anımsanabilmesi için her biri askı sözcükle ilişkilendirilir. Anahtar sözcük yöntemi (keyword): Bilginin sırasıyla anımsanmasının zorunlu olmadığı durumlarda kullanulır.Özellikle yabancı dildeki sözcükleri öğrenmede kullanılır.  
 
             Verbalizm:             İsrafı anlatır. Gereksiz yere emek, zaman ve maliyetin kullanılmaması demektir. Öğretmenin sınıfta lüzumsuz konuşmalarını da buna dahil edebiliriz
 
             Diyalektik yaklaşım:             Birey eğitim ortamında yaşadığı çelişkileri bu yöntemle ortadan kaldırır. diyalektik yaklaşımın temel amacı ikilikleri ve çelişkileri bireyin faydalanacağı bir şekilde ortamdan kaldırmaktır.  

             Postmodernizm:             Her birey kendince haklıdır anlayışının bir ürünüdür. Her bireyin kendi açısından doğru gördüğğü değerler vardır. Kişiler bu değerlere saygı göstermelidir. Bireysellik ve öznel yaklaşım ön plandadır                          

Sıcak Sandalye :             Sıcak sandalye tekniği, bir karakterle veya içinde bulunduğu role iyi konsantre olmuş biriyle röportaj yapmaktır. Gruptakiler ve öğretmen sorular yöneltir. Bu durum, doğaçlama yoluyla yapılan hareketin durdurulması ve karakterlerin olduğu yerden alınıp, soru soracaklarla karşı karşıya gelmek için 'sıcak sandalye' ye oturtulmasıyla başlar. Karakterlerin ve rollerin anlaşılmasına destek olmakla beraber motivasyonun da önemini anlamak için bu teknik kullanılabilmektedir.  
 
             Hızlı Tur:              Öğrencilerin belli bir konudaki bilgi, sonuç vb. düşüncelerini gözden geçirmelerini sağlar. Önce düşünülür sonra sırayla konuşulur. Önceki konuşulanların tekrar edilmemesinden dolayı dikkatli dinleme becerisi sağlar.  

             Aracıyla Öğrenme (Vygotsky):             Yapılandırmacı teoriye katılan bir kavram. Öğretmen-bilgi-öğrenci üçgeninde, öğretmen bilgi ile öğrenci arasında arabuluculuk görevini yerine getirmektedir.        
     
            Elves Tekniği:              ELVES, İngilizce "Excite", "Listen", "Visualize", "Extend" ve "Savor" sözcüklerinin baş harflerinin bir araya gelmesinden oluşmuştur. ELVES, dinlediğini anlama becerisinin geliştirilmesi amacıyla tasarlanmış bir yöntem olup, çocukların okuma hevEslerini sürekli canlı tutma amacını da gütmektedir.              (Excite)İlk olarak öğrenciye ön bilgilerini ortaya çıkarmak için; metin ve içeriği ile ilgili olarak çeşitli sorular sorulur .              (Listen)Sonra metin,bir kez de araştırmacı tarafından okunur ve bu esnada öğrenci metni dinlenir. Burada öğrenci, okunan metni dinleyerek daha önce kendisine sorulan soruların cevaplarını ve kendi verdiği cevapları karşılaştırma imkânı bulmuştur.             (Visualize).Metnin okunmasından sonraki aşamada öğrenciden, okuduğu metinden anladıklarıyla ilgili bir resim çizmesi istenmiştir. Bu şekilde her metinde farklı resimler ortaya çıkmıştır              (Extend). Daha sonra metinle ilgili düşüncelerini ortayaçıkarma fırsatı vermek açısından öğrenciye sorular sorulmuştur. Bu sorularlaöğrencinin metinden anlam çıkarması sağlanmıştır              (Savor).Son aşama olarak iseöğrenciye okuduğu metinden anladıklarını uzun süre koruyabilmesi için güncel hayatla, öğrencinin kendisiyle bağlantılı olarak sorular sorulmuştur                            DUPE Modeli:              Öğrencilerin problem çözme basamaklarını hatırlamasına dayalıdır.             Defination(belirleme): Problemin belirlenmesi             Understand (anlama): Problemi derinlemesine anlamak             Planning (planlama): Problem çözümü için plan yapma             Evolution( değerlendirme): Çözümü değerlendirme

             Global Düşünme:             Temeli, öğrenmeyi kolaylaştırmak için “Harita” çizmeye dayanmaktır. Öğrenmemiz gereken bilgilerin haritalaştırılması esastır. Zihin haritaları, kavram haritaları vb  

             Refleksif Düşünme:             Kendini gözlem ve analiz konusu olarak alan öznenin tutumudur. Refleksivite, kendi hakkında, kendi üzerine düşünen, kendisini bir obje gibi ele alıp bakabilen bir öznenin durumunu ifade eder.  

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter

Çevrimdışı Dogan

 • Yönetici
 • Kahraman Üye
 • *****
 • İleti: 3429
 • Karma +7/-0
  • Profili Görüntüle
  • http://www.doganaydin.net
öyt yeni yaklaşımlar
« Yanıtla #4 : 20 Kasım 2011, 13:58:48 »
 6 Değer Madalyası:              Özellikle çalışma hayatında kullanılır. Bono tarafından geliştirilmiştir. Kritik kararların alımında kullanılan bir tekniktir. Altın madalya : insani değerlerle ilgilidir Gümüş madalya : görevi tamamlamak için ortaya çıkan örgütsel değerlerdir.

Çelik madalya : servis veye ürünün kalitesinden doğan değerler. Cam madalya: buluş,tasarım ve yalınlıkla ilgili değerlerdir. Özellikle değişimle ilgilidir. Tahta madalya : 3.bir grup üzerindeki etkinizden doğan değerle ilgilidir. Pirinç madalya :olayları algılama aşamasında yapılacaklardır. Farklı düşüncedeki inşanların nasıl etkileneceği ve işi nasıl gerçekleştireceği ile ilgili değerlerdir.

             Paylaşmalı Öğretme :              Gruptan çok takım çalışmasına yönelik bir tekniktir. Her takım üyesi bir konuyu takım arkadaşlarına öğretmekten sorumludur. Birey çalışma yapar ve konusunu takım arkadaşlarına öğretir. Çalışma sonunda başlangıçtaki edimler ve çalışma sonrası edimleri karşılaştırılır.  Ardından tutumlar karşılaştırılır.  

             Dalton Planı:             Okulun öğretim ortamları (sınıflar) her ders için ayrı ayrı düzenlenmiş ve oraya, o ders ile ilgili kitap ve diğer malzemeler konmuştur.  ·      Her dersin 10 ay boyunca öğretilecek konuları önceden hazırdır ve öğrenci bu konuları alır, o dersin "laboratuvarında" kendi öğrenme hızı ile öğrenir.  ·      Her laboratuvarda bir rehber öğretmen oturur ve çocuklara yardım eder.  

             4 MAT Modeli (McCarthy) :              Kolb'un öğrenme stilleri modeline uygun olarak geliştirilmiş bir modeldir.Beynin yarı kürelerinin kullanımı vardır. Bazı bireyler sağ lobu bazıları sol lobu kullanırlar.  

             
             Yapılandırılmış Grid      :       Bu teknikte, öğrencinin seviyesine uygun olarak 9 ya da 12 ya da 16 kutucuktan olusan bir tablo hazirlanir ve tablodaki her bir kutucuk sıra ile numaralandırılır. Gridi hazirlamak üzere öğretmen, konuyla ilgili bir soru hazırlar ve sorunun yanıtını rasgele, kutucuklara yerlestirir. Daha sonra ikinci soruyu hazırlar ve yine kutucuklara yanıtlari yerlestirir. Ikinci sorunun yanıtını teskil eden kutucuklardan bir kısmi birinci soru için de geçerli olabilir              Ögrencilerden, her soru için dogru kutucugu bulmalari ve kutucuk numaralarini mantiksal ve islevsel olarak siralamalari beklenir. Ögrencilerin verdigi cevap o konudaki bilgi seviyesini, bilgi eksikligini, kavramsal baglari veya yanlis kavramlari gösterir            

Kelime İlişkilendirme Testi : Öğrenci bu teknikte, belli bir süre içerisinde (çoğunlukla 30 sn.) herhangi bir konuyla ilgili verilen bir anahtar kavramın çağrıştırdığı kelimeleri cevap olarak verir.  r Öğrencini uzun dönemli hafızasından herhangi bir anahtar kavramı verdiği sıralı cevabın bilişsel yapıdaki kavramlar arasında bağlantıları ortaya koyduğu ve anlamsal yakınlığı gösterdiği farz edilir.              

Tanılayıcı Dallanmış Ağaç  :          Tanılayıcı dallanmış ağaç tekniği öğrencilerin yanlış algılamalarını ve yanlış stratejilerini ortaya çıkarmak için kullanılır. öğretmen tarafından hazırlanan dallanmış ağaç şeklindeki sorularda doğru ve yanlış cevaplar birlikte verilir. Öğrenci ilk sorudan başlayarak sorulara cevaplar verir. Sorulara doğru veya yanlış cevap verme durumuna göre 2 veya 3. soruya geçer. eğer yanlış cevap verirse ilk soruya eşdeğer zorlukta diğer soruyu cevaplamaya çalışır. Bütün soruları doğru cevaplayan öğrenci tam puan alırken yanlış cevap veren öğrencilerin hangi kavramları yanlış anladıkları ortaya çıkarılır. Her soruya yanlış cevap veren öğrenciler için öğrenme ortamı yeniden düzenlenir

             Tekzip (Çürütme) Metinleri             Bir kişi başka birinin hakkında birşeyler demiş karşı taraf da bunun doğru olmadığına dair bir yazı yani onun görüşünü çürütme yolunda yazmış yani yalanlamış olmasıdır.

             TGA (Tahmin-Gözlem-Açıklama)  Eğitim esnasında öğrenciler kendi düşüncelerini açıklamaya teşvik edilmeli( tahmin etme aşaması). Öğrenciler düşüncelerine meydan okuyan durumlarla karşı karşıya konulmalı   ( gözlem aşaması)              Öğrencilerin hipotez kurmaları ve olaylara alternatif düşünme fırsatı verilmeli  ( açıklama aşaması)

             Buzz Grup Tekniği:  Fikir çürütme gruplarıdır.İşleyişi vızıltı grupları gibidir fakat vızıltı grupları fikir üretirken ve ispat yaparken buzz grupları çürütme yapar.
 
           Argümantasyon ( Dayanaklandırma) :            Fikirlerin bir temele dayandırılmasıdır. Örneğin: Etik dersinde bir olayın etik olmadığını açıklayacaksınız ve bunun üzerine kişisel görüşlerinizi bildireceksiniz.Bu durum için neden etik olmadığını açıklayıcı maddeler yazmanız gerekir.Bu maddelerin her biri argümanttır ve argümant verme işi argümantasyondur.              Ya da fikirler bilimsel bir veriye dayanaklandırılır. (2. uygulama)

             Mim:            Sesli konuşmanın olmadığı bir tekniktir. Öğrenciler ifadelerini beden diliyle anlatmışlardır.Sessiz sinema gibi

             Genişletme (Eklemleme):              Yeni bilginin uzun süreli bellekte halihazırda var olan eski bilgi ile ilişkilendirilmesi yoluyla yeni bilgiye anlam verme ve anlamı genişletmedir. Yeni bilgiyi anlamlandırmak için, yeni bilgiyle ilgili daha önce kazanmış olduğumuz, uzun süreli bellekteki şema kullanılır. Var olan şemadan gerekli bilgi çekilerek yeni bilgiyle bağlantıları kurulup yeni bilgiye anlam yüklendiği gibi, eski bilginin anlamı da genişletilebilir

             Ters Başka:              Nesi var (başka) tekniğine benzer farklı olarak; bir öğrenci ya da öğretmen ipucu verir sınıf kavramı bulmaya çalışır.  

             Ayna Ayna:              İki grup üyesinin karşılıklı pozisyon alarak birbirlerinin hareketlerinin aynısını yapmasına dayanan, grup üyeleri arasında iletişim becerilerini geliştiren bir tekniktir.

             Kutuplaşma:              Birkaç problem durumu kartlara yazılır. Kartlar ikiye ayrılıp numaralandırılır ve öğrencilere dağıtılır. Kartlara sahip öğrencilerin elindeki durumu oyunlaştırması diğer yarısına sahip bireylerin ise bu oyunu tamamlamaları istenir. Kartlar bitene kadar etkinlik devam eder. Sonunda öğrencilerden kısa bir özet istenir.

                      E-Öğrenme:              Web tabanlı öğrenme, sanal sınıf ortamları, bilgisayar destekli öğretim, CD/DVD'den öğrenme gibi internet ve bilgisayar destekli öğretim teknikleri tanımlamak için kullanılan bir kavramdır.
                         

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter

Çevrimdışı Dogan

 • Yönetici
 • Kahraman Üye
 • *****
 • İleti: 3429
 • Karma +7/-0
  • Profili Görüntüle
  • http://www.doganaydin.net
öyt yeni yaklaşımlar
« Yanıtla #5 : 20 Kasım 2011, 14:01:08 »
İŞBİRLİÐİNE DAYALI ÖÐRENME GRUPLARI OLUŞTURULURKEN KULLANILAN TEKNİKLER

             Sosyal Rol Paketleri: Farklı renklerde oluşan kart gruplarıvardır. Her renk grubu içindeki kartlarda farklı görevler vardır. Öğrencilerden rastgele kart seçmeleri istenir. Aynı rengi seçen öğrenciler bir grup olur.  

             Sosyometrik Ağ: Öğrenciler önceden hazırlanan tabloda aynı grupta çalışmak istediği arkadaşlarına artı istemediklerine eksi koyarlar. Takımlar bu tabloya göre oluşturulur.

             Bulmaca: Öğrencilere bir resim verilir. Resim dört parçaya ayrılır. Bu parçalar bir yerde karıştırılır ve öğrenciler yardımlaşarak resmi tamamlamaya çalışır. Resmi beraber tamamlayan öğrenciler aynı grupta olur

             Öğretmen Atamalı Takım Oluşturma: sınav puanlarına göre öğrenciler en başarılıdan en başarasıza doğru sıralanır. En başarılı, en başarısız ve orta düzeyde iki öğrenci seçilerek grup oluşturulur.                                      

BEYİN FIRTINASI ALT TEKNİKLERİ

              Sinektik:              "Yabancı bir şeyi tanıdık hale getirmek" veya "tanıdık bir şeyi yabancı hale getirmek" ile gerçekleşir. Problem ile ilgili farklı alanlardan kişilerden oluşan heterojen bir beyin takımı oluşturulur. (6-7 kişi) Sorun grup üyelerince tamamen anlaşılıncaya kadar açıklanır. (tuhaf olan tanıdık kılınır) İkinci aşamada problemin başka türlü görünmesi sağlanarak yaratıcı çözümler bulunur.( Tanıdık olan tuhaf kılınır)  

             Eğlenti (Carousel):              Birkaç konu sınıf duvarına asılır. Her grup 3-5 dk istediği konudaki düşüncelerini söyler ve duvara asar. Süre bitince her grup saat yönüne döner ve yeni konunun önüne gelir yazılan düşünceleri okur ve kendi fikirlerini yazar. Herkes tüm düşünceleri okuyunca etkinlik biter.

             Hızlı Beyin Fırtınası:              Değişik konular duvara asılır. Her konu için bir grup belirlenir. Grup ilgili olduğu konunun altında toplanır. 2-3 dk fikirler paylaşılır.

             Mektup Daveti:              Sınıf 4-5 gruba ayrılır. Beyin fırtınası ile problem belirlenir. Her gruba zarf verilir. Zarflar masada durur. Herkes çözümünü kağıda yazar zarfa koyar. Her grubun ürettiği çözüm duvara asılır.
           
             PROBLEM ÇÖZME TEKNİKLERİ

             Nominal Gruplama:              Üretilen birçok düşünceyi sınıftaki herkesin eşit katılımını sağlayarak önem sırasına koymaya nominal grup tekniği denir. Bu tekniğe nominal denmesinin nedeni, grup üyeleri arasında etkileşimin çok az olmasıdır. Bir takım, herhangi bir konu hakkında karar veremediğinde bu teknik kullanılır. Ortaya çıkan en önemli görüş takımın ortak kararıdır. Birçok madde içinden önemlilerin ayrılarak öncelik sıralamasına sokulmasını sağlar.
 
   
 DALE YAŞANTI KONİSİ


 

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter


Konuyu Paylaş

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt / Gösterim Son İleti
xx
YENİ YAKLAŞIMLAR DUVARI

Başlatan ankaratuba

16 Yanıt
7514 Gösterim
Son İleti 28 Nisan 2011, 23:11:52
Gönderen: ankaratuba
xx
öğretimde yeni yaklaşımlar

Başlatan tryphanasoma

8 Yanıt
10176 Gösterim
Son İleti 21 Mayıs 2011, 19:33:57
Gönderen:
xx
Yeni Yaklaşımlar ve Teknikler

Başlatan Dogan

7 Yanıt
3987 Gösterim
Son İleti 20 Kasım 2011, 14:54:44
Gönderen: Dogan
xx
Yöntem-Teknik Yeni Yaklaşımlar

Başlatan lavinya

12 Yanıt
46728 Gösterim
Son İleti 21 Mart 2012, 19:36:33
Gönderen: Dogan
xx
Öğretmen Yetiştirmede Yeni Yaklaşımlar

Başlatan Dogan

3 Yanıt
5192 Gösterim
Son İleti 26 Mart 2011, 00:20:30
Gönderen: asliii
xx
eğitimde yeni yaklaşımlar Bilinmeyen kavramlar

Başlatan asliii

2 Yanıt
10979 Gösterim
Son İleti 07 Aralık 2010, 12:37:58
Gönderen: asliii
xx
eğitimde yeni yaklaşımlar sizler için arkadaşlar

Başlatan ankaratuba

22 Yanıt
8508 Gösterim
Son İleti 06 Haziran 2011, 13:24:56
Gönderen: asliii
xx
yenı bırgun yenı bır tarıhı gercek

Başlatan ebru

1 Yanıt
3741 Gösterim
Son İleti 08 Ekim 2007, 19:12:06
Gönderen: stormy
 

mebbis